Oblasť: Západné Tatry (Zuberec)
Náročnosť: stredne náročná túra s reťazami
Východiskový a cieľový bod: Horáreň pod Bielou skalou (940 m n.m.) - Zuberec (760 m n.m.)
Vzdialenosť: 10,8 km
Predpokladaný čas: 8 hodín
Prevýšenie: 949 m
Uzávera: 1.11. - 15.6.
Trasa: Rázcestie Horáreň Biela skala (940 m n.m.) - Biela skala (1316 m n.m.) - Radové skaly (1556 m n.m.) - Sivý vrch (1805 m n.m.) - sedlo Pálenica (1573 m n.m.) - Ostrý grúň (1216 m n.m.) - Zuberec(760 m n.m.)
Sivý vrch je národná prírodná rezervácia s vyvinutým vysokohorským krasom, s charakteristickým skalným mestom, bralnými formami a priepasťou. Nájdeme tu mimoriadne bohatú vápnomilnú flóru. Niektoré časti sú zaistené reťazami.

Z dôvodu iného nástupného a cieľového bodu je najlepšie pricestovať ku horárni Biela skala autobusom zo Zuberca. Výstup sa začína od horárne Biela skala cez Huntianske sedlo (905 m n.m.), kde sa zároveň začína aj hlavný hrebeň Západných Tatier. Po červenej značke spočiatku vozovou lesnou cestou, ktorá sa po čase stráca, pokračujeme chodníkom strmším lesným svahom až k Bielej Skale (1316 m n.m.), ktorá tvorí vstupnú bránu vápencových skál Západných Tatier s bohatou vápnomilnou flórou. Odtiaľ kamenistý chodník stúpa a cez pásmo kosodreviny sa dostaneme do najkrajšej časti nášho výstupu do Radových skál tzv. Skalného mesta. V tomto úseku je potrebné zvýšiť našu pozornosť a to hlavne kvôli bezpečnosti a orientácii v teréne. Vápencový úsek je dosť exponovaný a na dvoch miestach zabezpečený fixnými reťazami. V týchto miestach sa nachádza priepasť 88 m hlboká, ktorá je najhlbšou v Západných Tatrách. Trasa je veľmi pekná a za jasného počasia môžeme obdivovať doliny Oravy. Posledný úsek končí miernym stúpaním, až sa dostávame na skalnatý vrchol Sivého vrchu  (1805 m n.m.). Zo Sivého vrchu schádzame po červenej značke najprv strmým skalnatým terénom po vychodenom chodníku, ktorý sa pod vrchom zmierni a pokračuje po hlinitom chodníku vedúcom cez kosodrevinu už po rovnom hrebeni do sedla Pálenica (1573 m n.m.). Zo sedla Pálenica zostupujeme po žltej turistickej značke. Prvých pár metrov je zostup náročný, ale postupne sa chodník zmierňuje. Chodník končí v Zuberci pri penzióne Pribiskô, kde je možnosť stravovania aj ubytovania.

Alternatívou môže byť trasa zo Sivého vrchu späť k Horárni Biela skala.

V sedle Pálenica sa môžeme rozhodnúť či zídeme do cieľového miesta obce Zuberec alebo budeme pokračovať po hrebeni. Ak by sme sa rozhodli pre druhú alternatívu zo sedla Pálenica (1573 m n.m.) pokračujeme po červenej turistickej značke chodníkom v kosodrevine cez Redikalné (1651 m n.m.), Pálenicu (1752 m n.m.), Zuberec (1806 m n.m.) až na široký trávnato-skalnatý chrbát, ktorým za stáleho mierneho a tiahleho stúpania vystúpime na riedko trávnatý vrchol Brestová (1902 m n.m.). Z Brestovej po modrej turistickej značke schádzame najprv strmým krátkym chodníkom do sedla pod vrcholom Brestovej, po Prednom Salatíne, neskôr kamenným hrebienkom na trávnaté lúky a kľukatým chodníkom dolu strmým Spálenským žľabom, neskôr okolo lyžiarskeho areálu a za ním po upravenom chodníku na asfaltovú cestu na rázcestie pri poľane Zverovka, kde je zastávka SAD. Trasu môžeme absolvovať aj opačným smerom. 

Výstup na Sivý vrch od Bielej skaly

Kontakt

MAS Orava, o.z.
Oravský Podzámok 60
02741 Oravský Podzámok
+421/432 388 740