Poloha: región Orava, Skorušinské vrchy, vrchol Skorušina
Východiskový a cieľový bod: Oravice (12 km od Zuberca)
GPS súradnice: šírka: 49.29779 ° SŠ
                         dĺžka: 19.69223 ° VD
Náročnosť: stredne náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi
Predpokladaný čas: 4,7 hod.
Nadmorská výška: max. 1314 m n. m., min. 790 m n. m.
Vzdialenosť: 11 km
Trasa: Oravice – oravické lúky – chrbát Blatná – Skorušina (rozhľadňa)

Skorušina (1 314 m) je najvyšším vrchom Skorušinských vrchov. Je tu vystavená 13 metrov vysoká rozhľadňa s nádherným výhľadom do okolia. Z rozhľadne na vrchole Skorušiny môžeme vidieť  na juhu hlavný hrebeň Roháčov, na juhozápade Veľký Choč, na západe Veľký Rozsutec, na severe Oravskú Maguru, Oravskú priehradu, Oravské Beskydy s Babou horou, na východe vidieť rozľahlú Oravskú kotlinu. Na vrchol vedú značené turistické trasy a ide o nenáročnú túru vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Východiskom túr je zväčša Vitanová (časť Oravice), Trstená či Brezovica. Časť pohoria patrí do národného parku TANAP a jeho ochranného pásma.
Ďalšími významnými vrcholmi Skorušinských vrchov sú Blatná (1 143 m), Mikulovka (1 193 m), Javorková (1 140 m), Oslí vrch (1 039 m).
Výstup na Skorušinu je stredne náročná túra s krásnymi výhľadmi. Je to výrazný plochý, zalesnený, no menej navštevovaný vrch na Hornej Orave, keďže má silnú konkurenciu v blízkych Západných Tatrách.
Trasa začína stúpaním na oravických lúkach po červenej značke. Na lúkach nad Oravicami si treba dať pozor na smer, pretože značkovanie na stromoch sa stráca. Na konci lúk postupne prechádzame rázcestím, kde sa nachádza malá búda a odtiaľ začína strmší výstup na chrbát Blatnej. Vchádzame do prevažne smrekového lesa. Postupne pod Skorušinou les redne. Tu máme možnosť krásnych výhľadov do diaľky na Pilsko, Babiu horu, Poľsko, Hladovku i Suchú Horu. A najkrajšie pohľady na Západné Tatry úplne vpredu so zakázanou Osobitou.
Na samotnom vrchu Skorušiny je rozhľadňa (vyhliadkovej kovovej veže) odkiaľ sú krásne kruhové výhľady. Na vrcholovej plošine je ešte veľký kríž, kde raz ročne majú veriaci z obce Brezovica omšu. Je tu riedky les a poznať hornú hranicu lesa.


Skorušina

Kontakt

MAS Orava, o.z.
Oravský Podzámok 60
02741 Oravský Podzámok
+421/432 388 740